Tato další zastávka na naší cestě kolem světa za svatebními tradicemi nás zavede do Číny. Čína, někdy označovaná jako „Červený drak“, je zemí s bohatou historií. Číňané jsou velmi hrdí na svou kulturu a své tradice a dnes se dozvíme něco více o čínských svatbách a jejich jedinečných zvycích.
Začněme na naší cestě.
Červená barva a její význam v čínských svatbách
V čínské kultuře červená barva symbolizuje štěstí, velké štěstí, štěstí a samozřejmě lásku. Je zvykem, že čínská nevěsta nosí červenou barvu v určitém okamžiku během svého svatebního dne. Červená je obvykle doplněna zlatou.
Šaty však nejsou jediná věc, která je červená. Až do dne svatby lze prvky nalézt ve svatebních pozvánkách spolu s jakýmikoli dary, které jsou manželům věnovány.
V čínské kultuře je velmi důležité, aby se svatební hosté vyvarovali nošení červené, protože je vyhrazena pro pár a zejména nevěstu. Další barvy, kterým je třeba se vyhnout, jsou černá a bílá. Tyto barvy se obvykle nosí na pohřbech, což je ponurá příležitost a může také přinést smůlu do manželství.
Nastavení data svatby a zasílání pozvánek
Bývá zvykem, že čerstvě zasnoubený čínský pár si při výběru termínu svatby nechá poradit. Obvykle se radí s mnichem, věštcem nebo tradičním čínským kalendářem.
Existuje několik dní, které jsou v čínské kultuře považovány za nešťastné pro svatbu. Jsou to březen, srpen a 18. září. Každý pár, který se oddává, si samozřejmě vybere termín, který je vhodný nejen pro něj, ale i pro jeho svatební hostinu a hosty.
Dvojité štěstí
Symbol ‚Dvojité štěstí‘ je jednou z nejznámějších ikon pro jakoukoli tradiční čínskou svatbu. V čínštině se dvojité štěstí vyslovuje „ shuāngxǐ“ a je co nejvíce začleněno do věcí, jako jsou svatební dekorace, svatební pozvánky, stejně jako na červené obálky, které se páru darují v den svatby.
Obřady česání vlasů
Tradice česání vlasů se obvykle odehrává den před svatbou. Je zvykem, že se obřad koná u nevěsty doma, ale v některých částech kultury se koná také u ženicha.
Obřad česání vlasů je symbolem přechodu páru z dětství do dospělosti. V domě nevěsty obřad provádí její matka, která má štěstí.
Zapalují se svíčky dračího fénixe a při česání vlasů nevěsty se recitují požehnání pro pár. Modernější twist na tento obřad může proběhnout v den svatby, zatímco se nevěsta obléká.
‚chuangmen‘ tradice na čínských svatbách
Tradice Chuangmen jsou také známé jako čínské dveřní hry. Tato tradice sahá až do doby, kdy dcera a brzy nevěsta jedné rodiny byla považována za velmi ceněný majetek, který měl takovou hodnotu. Z tohoto důvodu nemohla být nevěsta předána svému manželovi, aniž by zaplatil náklady.
Ženich musel projít řadou testů, aby dokázal, že si svou nevěstu zaslouží. Dnes družičky pořádají dveřní hry a ty „odmítají vydat nevěstu“, dokud ženich neuspěje ve zkouškách, které mu jsou dány.
Je zvykem, že novodobé dveřní hry se hrají na hostině snoubenců.
Proces uzavírání sňatků
Svatební obřad není vrcholem čínské kultury. Vlastní svatební obřad je obvykle malé shromáždění, které se koná u soudu nebo vládního úřadu. Malý obřad obvykle končí modlitbou a po něm následuje čajový obřad.
Čajový obřad
Čínské svatební tradice mají více než jednu složku, která tvoří skutečnou svatbu. Na rozdíl od západního světa, kde se obvykle konají svatební obřady a hostiny, je čínská kultura trochu jiná.
Po malém svatebním obřadu následuje hned čajový obřad. Čajový obřad je způsob, jakým novomanželský čínský pár ctí své rodiče. V minulosti byl čajový obřad oddělený od hostiny, ale dnes je do něj zakomponován.
Bankety na čínských svatbách
Hostina nebo jak ji známe v západním světě, svatební hostina, je hlavní událostí pro tradiční čínskou svatbu.
Hostina je oslavou nevěsty a ženicha a budoucnosti, na kterou se musí jako manželé těšit. Tradiční čínská hostina může trvat několik hodin a má velkou hostinu o několika chodech. Každý chod jídla symbolizuje pro pár něco dobrého.
Během slavnostního obřadu je páru uděleno požehnání štěstí, prosperity a hojnosti od přátel a rodiny.
Závěrečné poznámky
Číňané mají bohatou a živou kulturu, pokud jde o svatební tradice. Stejně jako u všech ostatních svatebních tradic z celého světa je to šťastný čas nejen pro nevěstu a ženicha, ale pro každého, kdo s nimi sdílí tento okamžik.