Posted on

Na způsobu, jakým se příběhy vyprávějí a uchovávají po generace, je něco tak fascinujícího. Byla to tak vzrušující cesta za poznáním a poznáním různých mýtů a legend regionu Latinské Ameriky. Tuto sérii uzavřeme tím, že se vydáme do tří nových zemí a odhalíme příběhy jedinečné pro jejich kulturu. Ještě není Halloween, ale jsme připraveni na další mýty a legendy. Opět se ponořme do latinskoamerického folklóru. Dnes prozkoumáme mýty a legendy Paraguaye, Kostariky a Nikaraguy.

Paraguay – Luison

Luison nebo Lobison je oblíbený tvor spojený s Paraguayí. Luison je děsivé stvoření z guaranské mytologie, o kterém se říká, že je jedním ze sedmi prokletých dětí. Říká se, že připomíná ošklivého obřího vlkodlaka se špinavými vlasy a bledou, nemocně vypadající kůží a očima. Legenda říká, že Luison vydává pach smrti a rozkladu.

Luison je známý jako ‚Pán noci‘ a je spojen se smrtí. Jeho stanovištěm jsou výhradně hřbitovy, pohřebiště nebo jiná místa spojená s pojmem smrti. Jeho jediným zdrojem obživy je mrtvé a hnijící maso.

Někteří říkají, že pokud Luison projde nohama osoby, jedinec se promění v Luison. Každý jeho dotek je jasným ukazatelem toho, že vaše dny na zemi jsou sečteny. V některých komunitách je přirovnáván k Grim Reaper.

Takže milý čtenáři, pokud se někdy ocitnete v Paraguayi, dejte si v noci pozor na hřbitovy a pohřebiště, protože Luison může číhat ve stínu.

Kostarika – La Mona

V souladu s naším tématem všeho tajemného a mrazivého představujeme La Monu z Kostariky. La Mona, nazývaná také trpasličí čarodějnice nebo opičí čarodějnice, je popisována jako děsivá žena a opice. La Mona je čarodějnice, která po odříkání podivného zaříkadla shodila kůži a narostlé vlasy a změnila se v monstrózní opici. Opice se prý rychle pohybuje mezi stromy.

Legenda říká, že nečekaně zaútočí na nic netušící oběti. Když jsou poblíž, je slyšet až mrazivý smích a děsivé výkřiky, které zmrazují krev jejich obětí a činí je ospalými nebo němými na celý život.

La Mona je často spatřena o půlnoci a za úplňku, pronásleduje lidi, kteří se procházejí po tmavých cestách. Některé výklady tvrdí, že vyskakuje na střechy, aby děsila obyvatele svými pláči a škrábanci na zdech, a že je často posílána, aby někoho konkrétně mučila. Jiní se mezitím domnívají, že se rozhodla terorizovat prvního křesťana, který měl tu smůlu, že se jí objevil v cestě.

Jediný způsob, jak se zbavit La Mony, je, když oběť překonala strach a pronesla křesťanské modlitby, aby čelila jejím útokům, přibila pavouka (mačetu ve tvaru kříže) do země, hodila pěst kukuřice, hořčičné semínko. , nebo sůl, a hodil klobouk vzhůru nohama. Jakmile ji zajmete, nemůžete ji pustit, dokud nebude litovat svých hříchů a neslíbí, že už to nikdy neudělá.

Nikaragua – El Padre Sin Cabeza (Bezhlavý Kněz)

Bezhlavý kněz je populární folklór v latinskoamerické kultuře. Může to být jeden z nejvýznamnějších mýtů a legend Latinské Ameriky. Příběh je vyprávěn po celé Nikaragui, stejně jako v Chile, Panamě, Guatemale a Kostarice

Podle legendy se v noci z ničeho nic vynoří přízrak kněze nebo katolického mnicha, oděn do svého typického řádového hábitu, ale s nápadnou zvláštností, že nemá hlavu, což vyvolává hrůzu a paniku mezi lidmi, kteří se kříží s mu.

Některé úpravy legendy se shodují, že bezhlavý kněz byl katolický kněz. Jeho životní styl byl zjevně nevhodný pro osobu jeho postavení. Jako trest za své činy byl sťat; alternativně to byl kněz, který byl nespravedlivě sťat svými nepřáteli.

Říká se, že jeho duch se zjevuje toulající se v noci, buď na ulici, ve vesnicích, v kostelech a dalších náboženských budovách. Mnozí tvrdí, že se objevuje uvnitř církevních okrsků během mše nebo uvnitř starých školních budov nebo ruin.

Neexistují žádné důkazy o tom, že by tento duch útočil na lidi. Ale pokud někdy navštívíte Nikaraguu a uvidíte bezhlavého kněze, utíkejte!