Myšlenka na přijetí univerzální měny se vznášela už dlouho. Jeho uskutečnění však zůstává v nedohlednu. Co to znamená? Proč někteří prosazují používání jednotné měny? Má to nějaké výhody nebo to jen způsobí problémy?
Co Je univerzální měna?
Jak fráze napovídá, je to měna, která má být přijímána všude. Bylo by to výsledkem dohod mezi různými vládami světa používat jeden systém peněz. Představte si to jako povinné euro pro všechny národy napříč kontinenty. Myšlenka univerzální měny je podporována vnímaným úspěchem eura, což může vést k lepšímu globálnímu obchodu, protože se může stát téměř srovnatelným s tím, jak jsou prováděny místní obchodní transakce.
Zavedení jedné měny pro všechny znamená vytvoření globální měnové unie, která může případně řešit měnové krize a ekonomická rizika. Tato nadnárodní organizace je užitečná při zajišťování konzistentní regulace a při řešení stávajících a vznikajících problémů spojených se způsobem zacházení s měnami, aby umožnila mezinárodní obchod a vyhodnotila fiskální zdraví států.
Není již americký dolar univerzální měnou?
Po přečtení této otázky položené v názvu tohoto příspěvku vás možná napadne: Není americký dolar univerzální měnou, stejně jako je angličtina vnímána jako univerzální jazyk? Toto je vynikající srovnání, které slouží jako dobrý výchozí bod pro diskusi o konceptu univerzální měny.
Americký dolar je jako anglický jazyk, protože je široce používán po celém světě na dobrovolném základě
Někteří mohou být nuceni ji používat, ale z okolností se také rozhodnou proniknout do sebe, jako je záměr umožnit komunikaci s anglicky mluvícími zeměmi, používají ji k navazování vazeb a obchodování. Pro jiné země není povinné učit se a používat angličtinu, ale rozhodly se to udělat, protože chtějí mít přístup k věcem, které jsou v angličtině.
Americký dolar je pro mnoho zemí nutností, ale jeho používání není povinné pro každého. Není to podobné tomu, jak je euro zavedenou měnou pro členy Evropské unie v rámci eurozóny, které nahrazuje měny, které členské státy používaly dříve. Mnoho zemí drží dolarové rezervy a používá americký dolar, protože hodnota jejich měn je na něm navázána.
Zde je stručná historie toho, jak se americký dolar stal devizovým standardem
V minulosti se většina zemí řídila zlatým standardem, kde byly měny vázány na hodnotu zlata. Tento druh systému se však pro mezinárodní obchod stal nepohodlným. To je důvod, proč vlády několika zemí přišly s Bretton Woodskou dohodou z roku 1944 , která připravila cestu tomu, aby se americký dolar stal měřítkem pro stanovení hodnoty měny dané země. To umožnilo zemím, které byly stranami dohody, aby kryly své měny dolary namísto zlata.
Americký dolar zkrátka není univerzální měnou. Je považována pouze za „světovou měnu“, která slouží jako základ pro stanovení směnných kurzů cizích měn. Aby se stala univerzální měnou, všechny (nebo prakticky všechny) země na celém světě by ji měly používat místo měn, které používají v současnosti. Když je zavedena univerzální měna, již by neměly být potřeba směnné kurzy a převody měn. Někteří říkají, že bitcoin má větší šanci stát se univerzální měnou, ale je příliš brzy na to říkat, zejména s ohledem na to, jak klesající cena bitcoinu způsobuje, že lidé ztrácejí zájem o kryptoměnu.
Jaké jsou výhody a nevýhody univerzální měny?
Existují pádné důvody, proč mít univerzální měnu. Lze je shrnout následovně:
Standardizace vede ke zjednodušení.
Jednotná měna výrazně usnadňuje propojení ekonomik různých zemí. Obchodování lze provádět rychleji a bez složitých procedur a komplikací dynamiky mezinárodního obchodování. Navíc odstraňuje problémy způsobené volatilitou měnových kurzů a přináší éru superrychlých mezinárodních převodů peněz.
Obchodování je rychlejší a méně nákladné
S univerzální měnou odpadá převod cizích měn, což znamená nejen jednodušší proces, ale také obecně nižší náklady na obchodování. Náklady na obchodování s cizími měnami a zajištění jsou vyňaty z obrazu. Potřeba finančního překladu však zůstane, protože přijetí jedné měny pro všechny nevylučuje potřebu překladů ve finančních výkazech nebo záznamech, které mohou být prověřovány obchodníky a vládami, kteří mluví různými jazyky.
Je těžší zapojit se do cenové manipulace
Pokud země, které mezinárodně obchodují, používají stejnou měnu, problém umělé devalvace měny zmizí. Cenovým manipulacím ze strany vývozců se tak z větší části brání. Existují vyvážející země, které záměrně devalvují své měny, aby se ceny jejich zboží zdály nižší ve srovnání s cenami jiných vývozců, a tudíž atraktivnější pro zahraniční trhy. Univerzální měna navíc může vymýtit spekulativní obchodníky s měnami, kteří kanibalizují mezinárodní peněžní trh.
Problém hyperinflace odpadá
Podobným situacím jako ve Venezuele se lze vyhnout, pokud budou všichni používat univerzální měnu. K extrémní inflační situaci v Jihoamerické republice došlo proto, že hodnota jejich měny závisí na místní politické a ekonomické situaci, což jsou dvě věci, které se v posledních letech zjevně stočily na katastrofální sestupnou spirálu. Hodnota univerzální měny je pevná pro všechny, takže je chráněna před účinky čehokoli, co se děje v místním politickém a ekonomickém prostředí.
Na druhou stranu jsou zde také pozoruhodné nevýhody. Tyto nevýhody platí zejména pro místní situaci a perspektivy zemí.
Nastavení místní fiskální politiky může být významně ovlivněno
Ekonomické a politické nastavení zemí světa není stejné. Někteří jsou bohatí, zatímco mnozí jsou chudí. Některé mají demokratické vlády, zatímco jiným vládnou diktátoři nebo autoritářské režimy. Bylo by obtížné řešit konkrétní místní ekonomické problémy, pokud země nemá kontrolu nad svou měnou.
Země možná budou muset snížit úrokové sazby, aby se vypořádaly s ekonomickými otřesy, což je nemožné bez odpovídající kontroly nad měnou používanou v zemi. V rámci univerzální měny se fiskální politika omezuje na zdanění a vládní výdaje. Bere to kontrolu nad nabídkou a hodnotou peněz.
Jediná centrální banka pro všechny země může navrhnout politiku pouze jedné měny pro každého
Jako takový není schopen řešit specifické problémy některých zemí. Nemůže stanovit různé úrokové sazby a úrovně rezerv pro banky v různých zemích.
Ekonomické problémy v jedné nebo několika zemích mohou poslat rázové vlny do zbytku světa
Nejlépe to dokládá dění v Evropské unii. Kolaps řeckého hospodářství a deprese, kterými trpí Španělsko a Portugalsko, zasáhly zbytek EU a neušetřily ani zavedené hospodářské giganty, jako je Německo a Francie.
Země se silnější ekonomikou jsou připraveny na univerzální měnu
Silné ekonomiky nejsou imunní vůči účinkům ekonomické agitace v menších zemích. Stále jsou však ve výhodné pozici při přijímání univerzální měny. S největší pravděpodobností totiž budou mít lepší zastoupení v univerzální centrální bance a při tvorbě fiskální politiky.
Můžeme mít univerzální měnu?
Myšlenka mít univerzální měnu stojí za to usilovat. V současnosti je to však vysoce nepravděpodobné. V Evropské unii například není součástí eurozóny devět členských zemí. Tyto země, které stále používají své staré peněžní systémy, jsou Spojené království, Dánsko, Polsko, Švédsko, Maďarsko, Rumunsko, Chorvatsko, Bulharsko a Česká republika.
První dva v seznamu jsou ze zákona osvobozeni od povinného používání eura. Očekává se však, že zbytek z devíti se k eurozóně nakonec připojí poté, co splní určité požadavky. Přesto mají možnost nevyhovět. Nejčastější důvody pro odmítnutí eura jsou následující:
- Nezávislost měnové politiky včetně možnosti stanovit opatření na kontrolu inflace a devalvaci měny
- Svoboda rozhodovat o politikách k řešení problémů specifických pro danou zemi
- Mít nezávislého věřitele poslední instance (nezávislou centrální banku země, která má vlastní měnu)
Možný odpor
Vzhledem k rozmanitosti ekonomik a vlád různých zemí po celém světě mnozí jistě odmítnou přijmout univerzální měnu z výše uvedených důvodů nebo z jiných důvodů. Za zmínku také stojí, že pokud se někdy rozhodne, že univerzální měna bude vytištěna na základě nějaké základní hodnoty, jako je zlato, Spojené státy se s největší pravděpodobností postaví proti. Je to proto, že Spojené státy tiskly dolary hlavně kvůli globální poptávce a nabídce po měně, nikoli kvůli podkladovému aktivu.
Stručně řečeno, bude velmi obtížné přesvědčit vlády světa, aby podpořily zavedení univerzální měny. Nevýhody a rizika převažují nad klady, alespoň prozatím. Univerzální měna se může přiblížit skutečnosti, pouze pokud dojde ke světové válce a skončí zničením většiny částí světa. Zbylo by tak několik přeživších, kteří by možná chtěli znovu začít život pod jednou světovou vládou a ekonomickým systémem.