Posted on

Každá společnost na světě má své vlastní kulturní tradice, které identifikují jejich dědictví a činí je jedinečně odlišnými. Ale někteří lidé, zvláště ti, kteří jsou v cizí zemi noví, očekávají, že místní budou jednat a chovat se tak, jak se chovají oni.

Stejně jako jazyk i kulturní tradice identifikují dědictví člověka. Kulturní tradice a zvyky jsou v člověku zakořeněné. Jsou to praktiky a přesvědčení, které se učí od narození. Lidé z jiné země by si tedy neměli myslet, že to, co považují za rozumné a zdvořilé chování, mimiku, gesta rukou a kulturní praktiky v jejich zemi, je v jiné zemi vnímáno podobně. Abyste nebyli považováni za neuctivé nebo hrubé, když jste na návštěvě v jiné zemi, naučte se některé z jedinečných kulturních tradic a zvyků po celém světě.

1. Vyberte si květiny, které darujete Rusovi

Pokud máte ruské obchodní partnery nebo přátele, dávejte si pozor na květiny, které jim dáváte. Vyhněte se květinám se žlutými barvami, protože představují rozpad vztahu nebo podvod. Červené karafiáty jsou také tabu, protože se jedná o květiny darované veteránům, kteří přežili válku, a na hrobech těch, kteří opustili tuto zemi.

2. Dávejte pozor na to, co dáváte čínským kolegům

Zatímco Čína otevřela své brány Západu, kulturní tradice Číňanů nebudou nikdy vymazány. Jsou jednou z nejstarších civilizací na světě, takže musíte pochopit, že jejich kulturní tradice se vyvíjely po tisíciletí a předávaly se z generace na generaci. Většina Číňanů je také pověrčivá a přikládá význam různým věcem. Když obdarováváte své čínské přátele květinami, vyhněte se použití bílé, kterou si spojují s duchy a smrtí. Ve Spojených státech bílé květy symbolizují nevinnost a čistotu. Stejně tak se vyhněte květinám s trnitými stonky. Další věci, které nejsou dobré dárky pro Číňany, jsou:

  • Hodiny.  Jeho název v čínštině (sòng zhōng, což znamená poslat hodiny) zní jako sòng zhōng nebo pohřební obřad. Také to znamená, že čas utíká nebo život a vztah mohou skončit.
  • Kapesník  .–V čínštině to zní jako pozdrav na rozloučenou.
  • Deštník. Nabídnout nebo dát svému čínskému příteli nebo kolegovi deštník je jemným náznakem ukončení vztahu. Svůj deštník můžete sdílet, ale musíte si ho vzít zpět s sebou.
  • Dárky, které přicházejí v sadách po čtyřech. Číslo 4 je spojeno se smrtí.
  • Slaměné sandály, boty.  Také to znamená, že se chcete rozejít.
  • Zelený klobouk. Zelenou ostatní lidé považují za šťastnou, protože je to barva peněz. Pro Číňany však zelený klobouk znamená, že je manželka nevěrná.

3. Při stolování v Egyptě nežádejte sůl

V mnoha kulturách, jako jsou Spojené státy, je v pořádku požádat o přidání soli do jídla. Pokud ale večeříte s přáteli a kolegy v Egyptě, mějte na paměti, že se nebudete ptát na sůl. Je to bráno jako urážka hostitele, jak to Egypťané chápou tak, že vás odpuzuje chuť jídla, které vám naservírují.

4. Otázka přesnosti

Hodnota být včas závisí na zemi. Ve Venezuele je vlastně normou přijít na pozvání na večeři o 10 až 15 minut později . Být brzy pro Venezuelany znamená, že je člověk buď přehnaně dychtivý, nebo chamtivý. Američané jsou přívrženci dochvilnosti , stejně jako Němci, Jihokorejci a Japonci . Je neuvěřitelné, jak je v Malajsii pětiminutové zpoždění (což může ve skutečnosti trvat až 60 minut) přijatelné a navíc se nemusíte omlouvat. Extrémní je, že setkání v přesný čas je nepodstatné v Maroku , kde je zcela nepodstatnév pořádku přijít o hodinu nebo celý den pozdě ! Pro Číňany je v pořádku, když se opozdíte 10 minut, zatímco Mexičané a Řekové vás omluví, pokud dorazíte 30 minut po stanoveném čase.

5. Postarejte se o své chování u stolu v Norsku

V některých kulturách je přijatelné jíst jídlo holýma rukama. Ale podle etikety se často vyžaduje, abyste při jídle používali náčiní, jako je lžíce a vidlička, hůlky nebo lžíce, nůž a vidlička. Před cestou do Norska si nezapomeňte oprášit, jak jíst s nožem a vidličkou . V této skandinávské zemi se dokonce i sendviče jedí vidličkou a nožem.

6. „Ne“ pro ostré objekty

Kulturní tradice Nizozemí a Číny jsou značně odlišné. Ale v jedné věci jsou si velmi podobné a to v přijímání dárků, které jsou špičaté a ostré, jako jsou nůžky a kuchyňské nože. Nezapomeňte na to – dávat špičaté a ostré předměty svým přátelům nebo kolegům v Nizozemsku (a v Číně) je velké ne-ne. Pro Nizozemce jsou ostré předměty považovány za nešťastné dárky, zatímco pro Číňany to znamená, že s nimi chcete přerušit nebo přerušit vazby.

7. Ztráta zubu v Řecku

V mnoha kulturách se dětem říká, aby si nechávaly své mléčné zuby pod polštářem a Zubní víla jim výměnou za zuby dá peníze. Ale řeckým dětem se říká, aby hodily zub na střechu. Kulturní tradice je určena k tomu, aby dítě mělo zdravý chrup a také štěstí na rodinu.

8. Say Cheers, But Don’t Cink Glasses in Hungary

Při sdílení drinku je téměř zvykem, zvláště když je oslava, pozdravit a zacinkat skleničkami. Ale tradiční praxe se v Maďarsku neprovádí. Víte, maďarské jednotky byly během války s Rakouskem v roce 1849 tvrdě a krutě poraženy a byli svědky toho, jak rakouští generálové oslavovali tuto příležitost pitím piva a cinkáním sklenic. Maďaři přísahali, že nebudou cinkat sklenicemi, když popíjejí 150 let. Slib skončil v roce 1999, ale většina Maďarů pokračuje v kulturní tradici.

9. Vyberte si správnou příležitost k diskusi o podnikání v Bolívii

Pokud jste v Bolívii, abyste diskutovali o podnikání a váš čas je omezený, bude stále považováno za neslušné diskutovat o podnikání během večeře nebo jakékoli společenské příležitosti. Bolivijci věří, že večeře je pro zlepšení osobních vztahů. Pokud jste pozváni na pracovní oběd nebo večeři, nevytahujte na stůl téma podnikání, pokud to váš bolivijský hostitel nepřinese jako první. V opačném případě si jídlo jednoduše vychutnejte a upevněte lepší vztahy se svým bolivijským hostitelem tím, že budete mluvit o rodině.

10. Nesnažte se v Turecku „holandizovat“.

V některých kulturách je přijatelné rozdělit jídelní lístek, i když je oběd nebo večeře podávána na vaši počest, ale to není přijatelné, když jste v Turecku. Nabídnout, že zaplatíte polovinu jídla, se považuje za zdvořilé, ale váš hostitel se urazí, pokud na tom budete trvat. Je v pořádku oplatit se tím, že pozvete svého hostitele na následné jídlo, abyste mohli zaplatit oběd nebo večeři vy.

11. Nepoužívejte červený inkoust pro psaní jmen vašich přátel v Jižní Koreji

Inkousty do pera se dodávají v široké škále barev a někdy je zábavné je používat k vytváření barevných čmáranic, kreseb a čehokoli. Pro některé lidi nezáleží na barvě inkoustu, kterou používáte k psaní jejich jmen, pokud jsou jejich jména napsána správně. Pro Jihokorejce však můžete použít jiné barvy kromě červené , protože pro ně červený inkoust symbolizuje smrt .

12. Výlet do sauny ve Finsku

Pro mnoho lidí je návštěva sauny osobní věcí. Výlet do sauny je příznivý způsob, jak se zbavit stresu a relaxovat. Je to také jeden ze způsobů socializace. Finové uvažují stejně, ale pokud vás váš obchodní klient nebo protějšek pozve do sauny po schůzce , nelekejte se. To znamená, že vaše obchodní jednání je úspěšné .

13. Kde sedíte, když jedete taxíkem?

Ve filmech a na obrázcích je obvyklé vidět lidi projíždějící se v taxíku sedící v zadní části vozidla. Vaše třída Etiketa 101 vás možná naučila, že je to správný způsob jízdy taxíkem, pokud jste v něm jediný. Ale v Austrálii je považováno za snobské sedět vzadu. Australané často sedí vepředu s taxikářem.

14. Pozdravení straky na vlastní pěst ve Spojeném království

V mnoha částech Spojeného království je zvykem, že lidé pozdraví osamělou straku, aby neměli smůlu.

15. Blahopřání k narozeninám v Nizozemsku

Když slavíte narozeniny v Nizozemsku, nebudete se cítit osamělí. V této zemi je tradicí pozdravit oslavence, jeho rodinu a další příbuzné.

16. Zdravíme lidi v Japonsku a Německu

Když jste v Německu a jste pozváni na shromáždění, je tradicí potřást si rukou se všemi v místnosti. Přítomným dětem musíte dokonce potřást rukou. Pozdravit a poděkovat někomu v Japonsku znamená uklonit se. Hloubka úklony závisí na sociálním postavení nebo věku osoby, kterou zdravíte. Polibek na tvář je v Argentině obvyklým pozdravem. V Brazílii je zvykem, že si přátelé vymění kolem tří polibků na tváře. Ve Francii kulturní tradice dávat pusu na tvář závisí na regionu. V Brestu je však přijatelné dát člověku polibek na jednu tvář. V Toulouse můžete políbit obě tváře. V Nantes je však v pořádku dát čtyři polibky na tváře.

17. Tahání prstů v Rakousku

Možná se divíte, když vidíte rakouské muže, kteří se zabývají taháním prstů. Je to vlastně vážný tradiční sport a pravidla hry jsou poměrně přísná. Hra se jmenuje Fingerhakeln (tahání za prsty), což je jako mini verze přetahování lanem. Cíl je stejný, přetáhnout soupeře za prst po stole. Bavorsko také hraje tento sport.

18. Nebezpečí zůstat single po dosažení věku 25 let

V některých kulturách je tradicí, že rodiny provdávají své děti ve velmi mladém věku. Například v Německu je člověk, který je ve věku 25 let stále svobodný, po celý den sprchován přáteli skořicovým práškem. Ve Francii lidé kupují legrační klobouky svým 25letým svobodným přátelům 25. listopadu, což je Den svaté Kateřiny. V Německu, když člověk dosáhne 25 let a je stále svobodný, přátelé navlékají ponožky z domova oslavence na místo konání narozeninové oslavy, s přestávkami po pár ponožkách, zatímco přátelé povzbuzují oslavence k pití.

19. Strkání obličeje na narozeninový dort

V akčních a animovaných filmech strkání obličeje na narozeninový dort vyvolává smích. Někdo to dělá jako vtip a někdo to dělá ze znechucení nebo vzteku. V Mexiku je to ale kulturní tradice, takže oslavenec narozenin nemá důvod se zlobit. Dokonce se řídí procesem. Dort je vynesen a prezentován osobě, která slaví narozeniny. Hosté zazpívají narozeninovou píseň a svíčka sfoukne. Oslavenkyně nebo oslavenec si kousne do dortu a podle očekávání jí nebo tváři určitě někdo na dort strčí.

20. Nošení manželek je ve Finsku soutěžním sportem

Kdo by věřil, že nošení manželky bude považováno za sport? Ve Finsku je nošení manželek nebo finsky eukonkanto dokonce podporovaným sportem a páry z jiných zemí každý rok cestují do Sonkajarvi, aby se zapojily do aktivity, která začala v 19. století. Od roku 1992 nese název Mistrovství světa v nošení manželek . Výhrou je pivo, přičemž množství odpovídá váze manželky. Od roku 2005 se hra koná v dalších zemích, jako je Austrálie, Spojené státy americké, Velká Británie a Asie.